Wiewiórka.pl wie jak odzyskać cenne surowce z elektroniki

Miasta są jednymi z większych „złóż” pierwiastków, metali szlachetnych i metali ziem rzadkich

Wiewiórka.pl wie jak odzyskać cenne surowce z elektronikiW 2010 roku w ramach społecznej kampanii w Japonii zebrano ponad 570 000 starych, niechcianych bądź zużytych telefonów komórkowych. W procesie recyklingu udało się w ten sposób „wykopać” ok. 22 kg złota, 79 kg srebra, 2 kg palladu oraz ponad 5 ton miedzi![1] Wiewiórka.pl, – największy ogólnopolski e-skup surowców wtórnych – wie jak odzyskać cenne surowce z elektroniki.

Według GUS w Polsce jest ponad 57 mln aktywnych telefonów komórkowych[2]. Dodatkowo trudno oszacować, ile jest nieużywanych. W momencie zepsucia, awarii czy wyjścia z mody są najczęściej wyrzucane. Podobny los spotyka elektronikę pozostałych typów – laptopy, telewizory, tablety itp. W świadomości społeczeństwa wiedza odnośnie dalszych losów starego sprzętu jest niewielka. A jeszcze mniejsza na temat materiałów użytych do ich produkcji.

„Współczesna elektronika nie obejdzie się bez złota, srebra, cyny, tantalu, miedzi, litu i innych pierwiastków. Powyższe surowce, niezbędne do produkcji małych kondensatorów czy mikroprocesorów, występują na Ziemi w ograniczonej ilości. Dlatego ceny elektroniki mogą iść w górę wraz ze spadkiem podaży tych pierwiastków. Jednym ze sposobów zahamowania procesu jest recykling. Tymczasem wielu z nas trzyma poupychane w domu stare urządzenia. Telefon komórkowy z pękniętym ekranem, którego nie mieliśmy czasu oddać do naprawy, bądź już się nie opłacało. Tablet, który jest już za wolny, aparat fotograficzny – obecnie wyparty przez komórkę. Stary, ale jeszcze działający komputer, kurzący się w schowku. Do powyższej listy dochodzą jeszcze inne przykłady urządzeń zawierających w sobie cenne metale oraz pierwiastki. Chcąc poprawić wskaźniki recyklingu i odzysku surowców, przez portal Wiewiórka.pl, skupujemy nieużywaną elektronikę. Następnie przesyłamy ją do odzysku i w ten sposób niezbędne materiały trafiają do ponownego wykorzystania”mówi Zbigniew Stawinoga, prezes zarządu Wiewiórka.pl.

Wiewiórka.pl skupuje surowce, które obejmują metale i ich stopy (miedź, cynk, brąz, stal nierdzewna, stal zwykła, mosiądz, kable miedziane i aluminiowe oraz puszki aluminiowe), sprzęt elektroniczny (płyty główne, twarde dyski, płyty CD, akumulatory, gry na CD/DVD, baterie), szklane butelki zwrotne, odzież (damską, dziecięcą, męską, niemowlęcą), obuwie, dodatki i akcesoria oraz zabawki i książki. Oferta serwisu skierowana jest zarówno do osób prywatnych, jak i firm oraz instytucji.

Wystarczy przygotować surowce i przesłać je platformie Wiewiórka.pl wybierając jeden z dwóch wariantów: odbiór przez kuriera lub wysyłkę Paczkomatem® InPost.

Wiewiórka.pl umożliwia także wsparcie fundacji charytatywnych przez wpłatę ekwiwalentu pieniężnego na konto organizacji za oddane do recyklingu surowce wtórne. Na stronie e-skupu można wybrać jedną z fundacji – Dzieci Niczyje, Mierz Wyżej, Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom, Fundacja Przyjaciele Braci Mniejszych czy Fundacja MATIO – na rzecz której zostaną przekazane środki.

[1] źródło: http://travel.cnn.com/tokyo/shop/urban-mining-finding-value-amongst-old-electronics-464333

[2] źródło: http://media2.pl/telekomunikacja/123915-UKE-Dostepne-w-Polsce-komorki-nie-sa-grozne-dla-zdrowia.- Gorzej-z-ladowarkami.html oraz http://media2.pl/telekomunikacja/126039-GUS-Ponad-584-mln-kart-SIM-w-Polsce.html

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *