UOKiK: informacja ws. firm oferujących tzw. Kartę Ochrony Praw Konsumenta

– UOKiK informuje:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed firmami, które oferują przedsiębiorcom tzw. Karty Ochrony Praw Konsumenta. Z posiadanych przez UOKiK danych wynika, że przedsiębiorcy są informowani, jakoby wystawienie Karty kosztowało 1500 zł, a cena im proponowana objęta jest promocją. Jednocześnie wprowadzani są w błąd uzyskując informację, że wystawienie Karty w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów kosztuje więcej niż usługa oferowana w promocji. Zdaniem przedsiębiorców, Karta jest przedstawiana jako obowiązkowy dokument wprowadzony na mocy przepisów ustawy o prawach konsumenta. Ponadto, przedsiębiorcy informowani są o rzekomych karach, które może nałożyć Urząd za brak Karty.

UOKIKUOKiK informuje, że w prawie nie istnieje taka instytucja jak Karta Ochrony Praw Konsumenta. Ponadto, ustawa o prawach konsumenta nie nakłada obowiązku posiadania Karty Ochrony Praw Konsumenta, ani jakiegokolwiek innego dokumentu potwierdzającego dostosowanie się do przepisów, w szczególności wystawianego przez UOKiK. W przypadku oferowania takiej usługi zawsze należy sprawdzić wiarygodność dzwoniącej osoby, przedstawianych ofert, a w przypadku wątpliwości zawiadomić odpowiednie instytucje – Policję lub Prokuraturę.

Źródło informacji: UOKiK
Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

One thought on “UOKiK: informacja ws. firm oferujących tzw. Kartę Ochrony Praw Konsumenta”

  1. No i oczywiście niektórzy się na to nabrali? Przestaję wierzyć w nasze społeczeństwo, na prawdę. Przecież wystarczyło przeczytać regulamin czy umowę, a na pewno znaleźlibyśmy tak jakieś klauzule niedozwolone. Jeśli się ktoś nie zna, to co za problem zlecić jakiejś firmie prawniczej audyt regulaminu? Często robią go bezpłatnie, zwłaszcza w przypadku takiej sprawy, gdzie to na kilometr śmierdzi jakimś oszustwem. A wystarczyło tylko poszukać w sieci :(

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *