To nie voodoo, to WUDO – Windows 10 rewolucjonizuje aktualizacje automatyczne kosztem użytkowników?

Przeniosłeś się już na Windows 10? Jeśli tak, to powinieneś poznać WUDO – funkcję, która przyspiesza update’y systemu i pozwala na szybką aktualizację wielu komputerów wewnątrz sieci lokalnej, bez nadmiernego obciążania łącza. Windows Update Delivery Optimization korzysta z sieci podobnej do torrentów, zapewniając możliwie najefektywniejszą aktualizację systemu. Ale uwaga — może też bez Twojej wiedzy obciążać łącze.

Jak torrenty, ale inaczej

„Wudo najłatwiej wytłumaczyć przez podobieństwo do sieci peer-to-peer (P2P), jak Bittorrent. Twój komputer łączy się z Microsoftem i pobiera zaufaną listę plików, których potrzebuje do wykonania aktualizacji. Następnie „pyta” innych użytkowników sieci w pobliżu, czy mają pliki, których potrzebujesz” – mówi Chester Wisniewski, Sophos Senior Security Advisor. W najgorszym przypadku Twój komputer skończy ściągając najnowsze uaktualnienia z serwerów Microsoftu. W najlepszym, z innego komputera w Twojej sieci domowej lub lokalnej, który ten update ma już za sobą. Dzięki temu, jeśli masz do zaktualizowania na przykład 3 komputery, wystarczy, że jeden z nich pobierze potrzebne pliki, a reszta będzie mogła skorzystać z jego zasobów, ściągając update zwykle od 10 do 100 razy szybciej.

Jeśli Twój komputer nie znajdzie potrzebnych plików w sieci lokalnej, to tak jak w przypadku sieci torrent, będzie szukał wśród innych najbliższych komputerów w internecie, które mogłyby pomóc. Dzięki temu serwery Microsoftu są mniej obciążone i działają bardziej efektywnie, a Ty ściągasz update możliwie najszybciej.

Ale to wymaga poruszenia trzech kluczowych kwestii:

 • Czy bezpieczenie jest ściągać zaufane aktualizacje od niezaufanych komputerów?
 • Czy muszę udostępniać, żeby pobierać?
 • Czy WUDO jest włączone automatycznie?

Odpowiedź brzmi: „Tak”, „Tak” i „Tak.”

Włączone defaultowo

Niestety funkcja jest włączona bez wiedzy użytkownika po instalacji systemu, co może spowodować znaczące pogorszenie jakości łącza internetowego – gdy pobierzesz aktualizację, inni użytkownicy będą korzystali z Twoich plików i obciążali Twój internet. Na szczęście, w razie potrzeby WUDO można wyłączyć. Trzeba udać się do wcale nie tak oczywistej sekcji: Ustawienia -> Uaktualnienia i bezpieczeństwo -> Windows Update – Ustawienia zaawansowane -> Wybierz sposób instalowania aktualizacji -> Wybierz sposób dostarczania aktualizacji.

Masz trzy możliwości:

 1. WUDO wyłączone. Twój komputer pobierze aktualizacje tylko z serwerów Microsoftu.
 2. Komputery w sieci lokalnej. WUDO będzie wymieniać pliki tylko wewnątrz sieci lokalnej.
 3. Komputery w sieci lokalnej i w Internecie. WUDO będzie potencjalnie wymieniać pliki z komputerami spoza sieci lokalnej.

Z którego ustawienia powinieneś skorzystać? „Jeśli masz więcej niż jeden komputer w swojej sieci LAN, środkowa opcja pozwoli pobrać akutalizacje efektywniej, bez dodatkowego obciążania łącza. Jeśli możesz sobie pozwolić na udostępnianie części swojego łącza na upload, wybierz trzecią opcję, a zrobisz przysługę zarówno sobie, bo szybciej ściągniesz aktualizacje, innym użytkownikom, bo będą mogli pobierać od Ciebie, jak i Microsoftowi, bo dzięki temu zmniejszą obciążenie własnych serwerów. Należy po prostu pamiętać, że opcja trzecia jest wybrana standardowo i musisz ją zmienić, jeśli Ci nie odpowiada” – radzi Wisniewski.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Wykop
 • Live
 • Twitter
 • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *