Sezon podręcznikowy wystartował. Zakupy potrwają do końca września

Wakacje dopiero się rozpoczęły, jednak sezon podręcznikowy już teraz nabiera tempa. Na pierwsze szkolne zakupy wybieramy się jeszcze w czerwcu, a oficjalne zamknięcie sezonu przypada nawet na koniec września. Kompletując wyprawkę dla ucznia, coraz częściej stawiamy na Internet – według danych e-sklepu Merlin.pl, w ubiegłym roku wartość zamówień wzrosła dwukrotnie, a w przypadku art. papierniczych i przyborów szkolnych nawet o 330%.

merlin_logoNa podręcznikowe zakupy first minute wybieramy się zaraz po zakończeniu roku szkolnego. Według wyliczeń e-sklepu Merlin.pl, jednego z największych multistore’ów, w ubiegłym roku już co siódmy zakup  podręczników i art. papierniczych przypadł na czerwiec oraz lipiec. Największa grupa rodziców decyduje się jednak na kompletację wyprawki szkolnej w sierpniu, szczególnie w drugiej połowie miesiąca. – W szczycie sezonu podręcznikowego, obsługujemy niemal połowę zamówień z całego okresu sprzedażowego – mówi Marcin Zduńczyk, Dyrektor Marketingu i Sprzedaży w Merlin.pl. Co ciekawe, w ostatnich latach czas szkolnych zakupów uległ wydłużeniu, gdyż coraz więcej zamówień przypada w terminie rozpoczęcia roku szkolnego, a nawet później. W sezonie 2014, prawie 4 na 10 paczek z wyprawką szkolną kompletowano we wrześniu – dodaje.

O zakupie podręczników i wyprawki częściej decydują mamy, niż ojcowie – według ubiegłorocznych statystyk z sezonu, 66% kupujących stanowiły kobiety. Najwięcej paczek wysyłano do klientów z woj. mazowieckiego, wielkopolskiego oraz śląskiego.

Na podium sprzedaży podręczników w Merlin.pl, według danych z ubiegłego roku, znalazły się książki i ćwiczenia do nauki matematyki (16% wszystkich sprzedanych materiałów edukacyjnych w kategorii), języka polskiego (14,7%), oraz języka angielskiego (10,9%). Należy zauważyć, że materiały do nauki języków obcych są stosunkowo droższe w porównaniu do pozostałych podręczników czy zeszytów ćwiczeń. Dlatego też to właśnie książki do nauki języka angielskiego znalazły się na podium sprzedaży w Merlin.pl, pod względem wartości transakcji.

Z roku na rok, coraz więcej rodziców decyduje się na kompletację pełnej wyprawki szkolnej przez Internet, zamawiając niezbędne art. papiernicze oraz przybory szkolne bez wychodzenia z domu. – W porównaniu do sezonu podręcznikowego 2013, wartość zamówień w kategorii Art. Papiernicze w ubiegłym roku, wzrosła ponad trzykrotnie. W ujęciu ilościowym, najwięcej paczek z wyprawką szkolną zawierało drobne artykuły papiernicze oraz przybory o wartości do kilku złotych, jak: okładki samoprzylepne, zeszyty, bloki, papiery kolorowe. Największą sprzedaż wygenerowały natomiast torby i plecaki – podsumowuje Marcin Zduńczyk z Merlin.pl. Warto dodać, że średnia cena zakupu plecaka dla ucznia w ubiegłym roku wyniosła ok. 88 zł, a tornistra 140 zł.

W kategorii Art. Papiernicze, największą popularnością cieszą się zeszyty, piórniki czy plecaki z wizerunkiem dziecięcych idoli. W sezonie podręcznikowym 2014, na podium sprzedaży Merlin.pl znalazły się przedmioty firmowane przez: Star Wars, Angry Birds, postaci z bijącego rekordy popularności serialu Violetta, a dalej również wróżki ze świata Disneya, My Little Pony, piłkarzy Real Madryt oraz Barbie. Chętnie przeglądane serie asortymentu to także Animal Planet oraz My Little Friend.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *