Rzadziej wypłacamy z bankomatów, coraz częściej korzystamy z cash backów

Średnio w pierwszym kwartale 2016 r. klient wypłacał z bankomatu 422 zł. Wzrasta liczba placówek sklepowych, z których klienci mogą wypłacać pieniądze tzw. cash back.

trudnyW całej Polsce na koniec I kw. 2016 r. było 22 tys. 327 bankomatów. Jak wyliczył NBP w najnowszym raporcie o kartach płatniczych, w I kwartale 2016 r. dziennie jeden bankomat realizował średnio 83 wypłaty gotówkowe. A ile najczęściej wypłacamy pieniędzy przy użyciu karty płatniczej? Średnio 422 zł.

Z najnowszej informacji NBP o kartach płatniczych w I kwartale tego roku wynika, że „liczba wypłat w bankomatach na przestrzeni pierwszego kwartału 2016 r. wyniosła 170 mln”. To spadek o 6 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Za to wzrasta liczba wypłat sklepowych tzw. cash back. Było ich 2,3 mln co w porównaniu do poprzedniego kwartału daje wzrost o 4 proc. Polacy wypłacili w sklepach 242 mln zł.

„Średnia wartość pojedynczej wypłaty sklepowej wyniosła 104 zł, czyli nieznacznie zmalała w porównaniu do kwartału poprzedniego (105 zł)” – podkreślają autorzy raportu. Przypomnijmy, że cash back to usługa bankowa, dzięki której posiadacz karty płatniczej może pobrać gotówkę podczas dokonywania zakupów w sklepie. Z usługi cashback można skorzystać wyłącznie po dokonaniu płatności kartą płatniczą za towar. Przy zakupie klient zgłasza chęć podjęcia w gotówce dodatkowej kwoty.

Z informacji NBP o kartach płatniczych wynika, że na koniec I kwartału 2016 r. znajdowało się na rynku polskim 35,3 mln kart płatniczych. Łączna liczba kart debetowych wyniosła 27,1 mln szt.

W ostatnich miesiącach zmniejszyła się liczba kart kredytowych w portfelach Polaków o 9 tys. sztuk i na koniec marca wyniosła 5,8 mln sztuk.

Coraz więcej jest także kart z funkcją zbliżeniową – na rynku pod koniec marca było ich 29,6 mln sztuk. To rekordowo wysoki poziom – prawie 84 proc. kart ma funkcję zbliżeniową.

Z raportu NBP wynika, że przy użyciu kart płatniczych przeprowadzono 893,9 mln transakcji (gotówkowych oraz bezgotówkowych). Przeprowadzone przy użyciu kart transakcje łącznie stanowiły wartość 128,8 mld zł, czyli o 6,9 mld zł mniej niż w IV kwartale 2015 r.

Według danych z banków, w I kwartale 2016 r. przy użyciu kart przeprowadzono 709 mln transakcji bezgotówkowych, co stanowiło 79 proc. łącznej liczby transakcji kartami, gdy pozostałe 21 proc. stanowią transakcje gotówkowe, czyli wypłaty z bankomatów, kas banku lub wypłaty sklepowe tj. cash back. Wartość transakcji bezgotówkowych wyniosła 48 mld zł.

Rośnie również liczba transakcji dokonywanych w Internecie z wykorzystaniem karty płatniczej. W pierwszym kwartale 2016 r. przeprowadzono 8,7 mln takich transakcji, co stanowi o 2 proc. więcej niż w poprzednim kwartale.

„Średnia wartość transakcji dokonywanej w Internecie w porównaniu do poprzedniego kwartału zwiększyła się z 158 do 176 zł” – podkreślili autorzy raportu.

Bank centralny co kwartał przygotowuje informacje o rynku kart kredytowych w Polsce. Wynika z nich, że Polacy coraz częściej korzystają z kart płatniczych.

Pełna informacja dostępna na stronach internetowych NBP:http://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2016.pdf

Źródło: NBP
Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *