Ryanair stworzy pod Warszawą bazę techniczną – (chyba) będzie konkurencja dla LOT i WizzAir

W podwarszawskim Modlinie powstanie pierwsza w Polsce baza techniczna tanich linii lotniczych Ryanair. Wraz z uruchomieniem lotniska w Modlinie przewoźnik uruchomi sukcesywnie w ciągu 5 lat 40 stałych tras łącząc Warszawę z największymi miastami  w całej Europie.  

Ostateczne podpisanie umowy między zarządcą Lotniska Modlin a Ryanair jeszcze nie nastąpiło, ale to już raczej wyłącznie kwestia czasu. Lotnisko w Modlinie ma znacząco odciążyć lotnisko Okęcie, głównie przez przekierowanie ruchu krajowego, tanich przewoźników oraz lotów czarterowych. Dla stolicy w praktyce oznacza to także wejście linii takich jak Ryanair, które do tej pory omijały, ze względu na koszty, Lotnisko Chopina (Okęcie).

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Warszawie  zapowiedzieli, że na razie nie planują uruchomienia połączeń krajowych, ze względu na przyzwyczajenia Polaków, którzy nie korzystają masowo z tej formy podróżowania. Ryanair realizuje połączenia krajowej  np. w Hiszpanii.

W ciągu 5 lat na stałe w Modlinie miałoby stacjonować do 10 samolotów, które obsługiwać będą ok. 40 stałych tras. Co ważne, umowa z lotniskiem Modlin jeszcze nie została podpisana, a przedstawiciele Ryanair przekonywali, że są w stanie uruchomić połączenia już w ciągu 6 miesięcy od chwili podpisania umowy.

Szefostwo Ryanair podkreśliło, że w segmencie tanich lotów największym konkurentem w Polsce jest WizzAir, więc można się spodziewać sporej liczby promocji i nowych kierunków.

Bardziej złośliwi komentarzy rynku lotniczego wskazują, że taktyką Ryanair jest działanie na przekór – na ogół linie lotnicze ogłaszają uruchomienie połączeń i o decyzjach biznesowych po podpisaniu umów np. z lotniskami, czy władzami lokalnymi – tak się jednak nie stało. Mamy ogłoszoną oficjalnie decyzję linii lotniczej, ale umowy nie ma. Ciekawe, czy to próba wywierania wpływu (poprzez media) na szefostwo lotniska.

Jedno jest pewne, jeśli Ryanair wejdzie do stolicy, będzie bardzo ciekawie, bo Ryanair może odebrać klientów także PLL LOT.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *