Ruszył projekt Smart City Wrocław

TAURON Dystrybucja rozpoczął we Wrocławiu projekt związany z wdrożeniem systemu inteligentnego opomiarowania. W ciągu dwóch lat firma zainstaluje u swoich klientów ponad 330 tysięcy nowoczesnych liczników energii elektrycznej.

projekt_smart_cityWymiana liczników jest bezpłatna i nie powoduje zmian w warunkach aktualnej umowy o dostawę energii. Monterzy TAURON Dystrybucja będą pojawiać się kolejno w różnych częściach Wrocławia i wymieniać stare urządzenia na nowe.

Każdy pracownik dokonujący wymiany posiada identyfikator z imieniem, nazwiskiem i specjalnym numerem. Dodatkowo dane montera można także sprawdzić dzwoniąc na naszą infolinię 800 889 909 – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy województwa dolnośląskiego w TAURON Dystrybucja.

Montaż inteligentnych liczników energii elektrycznej rozpoczął się już w Popowicach. W kwietniu urządzenia zostaną także wymienione na Gądowie Małym, Kozanowie i Pilczycach, a w kolejnych miesiącach w Grabiszynie, Nowym Dworze i Kleczkowie. Na koniec roku planowana jest wymiana urządzeń w Starym Mieście, a w 2016 r. monterzy pojawią się w północnej i wschodniej części miasta.

Harmonogram wymian i inne ważne informacje związane z projektem publikujemy na bieżąco na stronie internetowejwww.amiplus.pl. O terminach informujemy także na plakatach wywieszanych na osiedlach i klatkach schodowych – mówi Łukasz Zimnoch.

Liczniki są gotowe na współpracę z rozwiązaniami automatyki domowej, coraz częściej stosowanymi we współczesnym w budownictwie. Dodatkowo  stworzył swoim klientom możliwość dostępu do danych o zużyciu energii poprzez stronę internetową oraz telefon komórkowy. Jest to możliwe dzięki specjalnej platformie TAURON eLicznik.

– Nowoczesne liczniki dają przede wszystkim narzędzie do świadomego użytkowania energii elektrycznej. Dzięki możliwości bieżącego monitorowania jej zużycia klient będzie mógł podejmować działania zwiększające efektywność wykorzystywania prądu i np. wymienić sprzęt AGD na nowsze urządzenia, charakteryzujące się mniejszym zużyciem energii elektrycznej – pinformuje Mariusz Jurczyk, kierownik projektu AMI w TAURON Dystrybucja.

Dla TAURON Dystrybucja jednym z kluczowych elementów projektu wymiany liczników jest bezpieczeństwo odczytywanych danych pomiarowych.

To dane poufne, dlatego zostały zabezpieczone i zaszyfrowane w taki sam sposób, w jaki robią to banki czy operatorzy sieci komórkowych – zapewnia Mariusz Jurczyk.

Montaż liczników we Wrocławiu zakończy się w lutym 2017 r. Instalacja inteligentnego oprogramowania to element zaleceń Unii Europejskiej oraz Urzędu Regulacji Energetyki.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *