Programy lojalnościowe będzie można zaskarżyć w sądzie

Takiego precedensu nie było na polskim rynku już dawno. Sądy będą mogły kontrolować, czy warunki programów lojalnościowych nie naruszają zbiorowych interesów konsumentów – tak stwierdził Sąd Najwyższy. To cios dla dużych firm, zapowiada to także rewolucję dla klientów.

Sąd Najwyższy stwierdził, że regulaminy, cenniki oraz ogólne warunki prowadzenia programów lojalnościowych – np. Vitay w sieci paliw Orlen, Payback, itp. – mogą być sprawdzane pod kątem ich zgodności z obowiązującym prawem. Sąd uznał, że regulaminy programów lojalnościowych to tzw. wzorce umów konsumenckich, czyli umowy te nie mogą zawierać klauzul niedozwolonych (dyskryminujących konsumentów).

 

W opinii Sądu Najwyższego niedozwolone jest skracanie czasu promocji i nie informowanie o tym konsumentów. Klienci, którzy korzystają z ofert promocyjnych powinni mieć możliwość skorzystania w ogłoszonym wcześniej okresie ich trwania z warunków promocji.

 

Konsumenci, którzy stwierdzą, że regulaminy lub warunki wprowadzanych przez firmy promocji dla stałych klientów naruszają ich interesy będą mogli zgłosić ten fakt powiatowym rzeczników praw konsumentów, a ci mają możliwość złożenia w ich imieniu pozwów przeciwko firmom.

 

Jeśli sąd uzna, że jakiś zapis stanowiłby naruszenie praw konsumentów pozostałe firmy będą musiały dostosować swoje regulaminy, tak aby nie zawierały niedozwolonych klauzul.

 

Sprawa trafiła do SN za sprawą pozwu Stowarzyszenia-Towarzystwa Lewus., które domagało się od sądu aby ten uznał niektóre zapisy regulaminu programu lojalnościowego Vitay, dostępnego na stacjach benzynowych Orlen, uznać za niedozwolone klauzule umowne.

 

Na celowniku stowarzyszania znalazło się m.in. prawo firmy do zmiany regulaminu lub nagród dostępnych w katalogu Vitay w dowolnym momencie. Sporne okazało się również ‘prawo do wykluczenia z programu lub wstrzymania wymiany punktów na nagrody w razie ‘uzasadnionego podejrzenia’, że klient otrzymał je nie kupując towarów na stacjach Orlen.

 

Źródło: Rzeczpospolita, publikacje internetowe.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *