Ponad jedna trzecia Polaków wraca do kraju z obcą walutą i jej nie wydaje

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Visa Europe, znacząca ilość gotówki w obcej walucie „kurzy się” w polskich domach po powrocie z podróży za granicę. Podróżujący Polacy1 – według swojej własnej oceny – przywieźli w ostatnich trzech latach z takich wyjazdów łącznie ponad 1,2 mld złotych2. 34% badanych ulega „gorączce zakupów” tuż przed powrotem do kraju, chcąc na siłę pozbyć się pozostałej gotówki w obcej walucie, natomiast 27% deklaruje, że wymieni ją w kantorze po powrocie.

pobraneWyniki badania Visa Europe dotyczącego płatności transgranicznych pokazują, że ponad jedna trzecia (34%) podróżujących Polaków przyznaje się do przechowywania pozostałej gotówki niewydanej podczas pobytu za granicą. Badani z tej grupy ocenili, że średnio trzymają w domu niemal 240 złotych na osobę w euro, funtach, dolarach, koronach, forintach czy innych walutach. U 14% kwota ta przekracza równowartość 410 złotych.

Jednocześnie tak samo liczna grupa (34%) podróżujących Polaków deklaruje, że na zakończenie podróży zagranicznej stara się wydać pozostałości nieprzydatnej w kraju waluty np. na lotnisku przed odlotem – takie gorączkowe zakupy w ostatniej chwili sprowadzają się na ogół do wydatków niepotrzebnych.

„Korzystanie z karty Visa podczas podróży zagranicznych pozwala lepiej kontrolować wydatki, a przy tym jest bardziej wygodne i bezpieczne w porównaniu z gotówką. Płacąc kartą wydajemy jedynie tyle pieniędzy, ile chcemy wydać i dzięki temu ograniczamy ilość gotówki w obcej walucie, która pozostaje nam w portfelu” – komentuje Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe.

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Visa Europe, w przypadku transakcji w kraju 61% podróżujących Polaków woli płacić kartą w porównaniu z innymi sposobami płatności, jednak w odniesieniu do płatności dokonywanych za granicą odsetek ten spada do 34%. Jednym z głównych powodów niechęci do korzystania z kart podczas podróży zagranicznych jest niesłuszna obawa o brak możliwości płacenia nimi w miejscu docelowym podróży. Karty Visa akceptowane są w 38 milionach placówek w ponad 200 krajach. Dodatkowo – w razie potrzeby – gotówkę można wypłacić za pomocą karty Visa w niemal 400 tys. bankomatów w samej tylko Europie.

Podczas tegorocznych wakacji użytkownicy kart Visa mogą korzystać z Visa City Offers – specjalnych rabatów i ofert promocyjnych przygotowanych m.in. przez sklepy, restauracje, parki rozrywki czy instytucje kulturalne w 5 miastach Europy: Barcelonie, Berlinie, Londynie, Mediolanie i Paryżu. Oferty dostępne są pod adresem www.visa.pl/visa-city-offers.

Dla podróżujących za granicę Visa przygotowała również specjalną aplikację na smartfony Visa Travel Tools, która oferuje m.in. przelicznik walutowy, wyszukiwarkę bankomatów czy poradnik dotyczący rozsądnego wydawania pieniędzy za granicą. Aplikacja umożliwia także bezpośrednie połączenie telefoniczne z Centrum Pomocy Awaryjnej Visa (Global Consumer Assistance Service), poprzez które można m.in. zastrzec kartę Visa w wypadku jej utraty. Visa Travel Tools jest dostępna w wersji na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Aplikację można bezpłatnie pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Więcej informacji nt. Visa Travel Tools znajduje się pod adresem www.visa.co.uk/travel-app.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *