Ponad 20 tys. Polaków korzysta z e-Urzędów

Już ponad 20 tys. Polaków ma tzw. zaufane profile w ePUAP, to w praktyce  umożliwia załatwianie wielu spraw urzędowych przez internet bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. System działa coraz sprawniej, o czym przekonaliśmy się tuż przed wyborami.

Z naszych testów redakcyjnych wynika, że ePUAP zaczyna się sprawdzać w coraz większej liczbie spraw załatwianych w urzędach państwowych – od szkół po sądy i urzędy centralne. W praktyce jednak przybywa takich instytucji publicznych, w których obsługa tzw. skrzynek podawczych przez urzędników to fikcja.

Szczególnie niedobrze jest m.in. w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, czy UOKiK. Urzędy te mają problem z potwierdzeniem, czy składane dokumenty w ogóle do nich dotarły. Niestety sprowadza się to również do tego, że otrzymujemy często odpowiedzi typu ‚ja tam nie wiem proszę pana, czy to działa, bo już mam tyle tych loginów do systemu, że nie wiem, do której skrzynki to wszystko wpada’ /autentyczna odpowiedź obsługi pewnego urzędu/.

Jedną w ostatniej chwili uruchomionej e-usługi była możliwość dopisania się do listy wyborców na terenie Warszawy przez elektronicznych formularz, co umożliwiło zagłosowanie w Wyborach Parlamentarnych poza miejsce zameldowania. Niestety urzędnicy zapomnieli o możliwości wysłania potwierdzeń. Na szczęście telefon do Urzędu Dzielnicy Ochota w Warszawie potwierdził fakt dopisania się do listy.

Jak zwykle w ‚e-zestawieniu’ załatwiania spraw urzędowych dobrze wypadł Urząd Komunikacji Elektronicznej,  pismo złożone do UKE  doczekało się szybko  odpowiedzi i jako pierwszy z urzędów, do którego złożyliśmy pisma mniej więcej samym czasie, odpowiedział tylko po tygodniu od jego złożenia. Warto też dodać, że UKE jako jeden z nielicznych urzędów w Polsce reaguje na wszelkie sygnały o nieprawidłowościach, nawet gdy obywatele zgłaszają je przy pomocy zwykłych maile, a tych nie jest mało.

A jakie są Państwa doświadczenia?

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *