Poczta Polska zamierza zamknąć usta konkurencji – ta odpowiada: „spotkajmy się w sądzie”

Poczta Polska zabrania swojej konkurencji twierdzić, że jest finansowana ze środków publicznych i grozi swojej konkurencji sądem. PGP odpowiada: prawda o rynku pocztowym jest warta nawet spotkania przed sądem. Poczta Polska jest jednym z najbardziej uprzywilejowanych przedsiębiorstw w Polsce sowicie finansowanym przez środki publiczne.

n/z Wojciech Kadziolka fot. Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl

„Jestem zażenowany faktem, że Poczta Polska jedno z najbogatszych przedsiębiorstw w Polsce zamierza ograniczyć wolność słowa swojej konkurencji. Nie powinno być tajemnicą, że Poczta Polska czerpie głęboką garścią ze środków publicznych, chociaż samej Poczcie bardzo zależy na utrzymaniu tych informacji w sekrecie” – powiedział Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy PGP S.A.

Benefity Poczty Polskiej obciążające budżet i konsumentów:

 • Zwolnienie z podatku VAT – sięgające 700 mln zł rocznie
 • Uprzywilejowana pozycja w przetargach publicznych umożliwiająca dyktat cenowy, a więc stosowanie cen znacznie odbiegających od rynkowych. Z przeprowadzonych analiz wynika, że w latach 2013 – 2014 aż 93,21 % przetargów publicznych ogłoszonych w Polsce na usługi pocztowe zawierało zapisy preferujące Pocztę Polską jako operatora wyznaczonego, ograniczających bądź wręcz wykluczających konkurencję (i nie mówimy tu o tzw. klauzulach społecznych)
 • Wysokie stawki za usługi pocztowe dla obywateli i małych firm (a więc finansowanie z kieszeni obywatela) i nawet trzykrotnie niższe w przetargach na rzecz masowych klientów – co ma także na celu wyniszczenie konkurencji. Gdyby na rynku regulowanym stosowano stawki z rynku konkurencyjnego, to przychody Poczty Polskiej byłyby niższe o 1,8 mld zł
 • Wyprzedaż nieruchomości – (należących do spółki państwowej, która w 100% jest własnością skarbu państwa) – co tylko chwilowo poprawia bilans finansowy
 • Możliwa pomoc publiczna za trzy lata w wysokości ponad 367 mln zł, o które wystąpił do Komisji Europejskiej polski rząd – znów z kieszeni podatnika i z kieszeni prywatnej konkurencji

„Zdaję sobie sprawę z tego, że Poczta Polska to jedno z najbogatszych przedsiębiorstw w Polsce, a upublicznienie informacji na temat jej finansowania ze środków publicznych może mnie kosztować kilka lat życia spędzonych przed sądami w Polsce. Ale moim zdaniem topienie środków publicznych w tym państwowym molochu jest tego warte– podkreśla Kądziołka.

Rzecznik prasowy PGP S.A. dodał, że Poczta Polska powinna rozliczyć się z publicznych środków. Konsumentom, którzy finansują pocztowy monopol, taka wiedza po prostu się należy.

Pełna treść oświadczenia jest dostępna na stronie www.pgpsa.pl/pl/oswiadczenie-pgp oraz w wersji wideo na www.we.tl/oXnXh6JfE7.

Więcej informacji na: www.integer.pl, www.inpost.pl oraz www.pgpsa.pl.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Wykop
 • Live
 • Twitter
 • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *