Po sukcesie płatności zbliżeniowych, polski rynek jest dobrze przygotowany do wdrażania płatności mobilnych Visa

Zgodnie z przewidywaniem, że do 2020 r. ponad połowa wszystkich transakcji Visa Europe będzie dokonywana z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, organizacja Visa Europe prowadzi szeroko zakrojone przygotowania do komercyjnych wdrożeń płatności mobilnych, wchodząc z czołowymi operatorami telekomunikacyjnymi i firmami technologicznymi w alianse, które przewidują zarówno wspólne projekty o zasięgu ogólnoświatowym, jak i działania na rynkach krajowych. W Polsce szybko rozwinęły się i zostały dobrze przyjęte przez konsumentów płatności zbliżeniowe Visa, które otwierają drogę do płatności mobilnych. Już 26 banków w kraju wydaje zbliżeniowe karty Visa w standardzie EMV (kolejni wydawcy mają dołączyć do końca roku), co jest równoznaczne z ich pełnym przygotowaniem do wdrażania mobilnych płatności zbliżeniowych Visa. Visa Europe przeprowadziła do tej pory w Polsce wdrożenia płatności mobilnych z 5 bankami i 3 operatorami sieci komórkowych.

Strategicznym założeniem Visa Europe dla płatności mobilnych jest wypracowanie ekosystemu otwartego dla wszystkich banków i operatorów, a także firm zajmujących się personalizacją mobilnych instrumentów płatniczych. Visa Europe jest otwarta na różne rozwiązania techniczne płatności mobilnych, w tym również na model oparty o kartę SIM, który obecnie jest wykorzystywany przez czołowych wydawców kart i operatorów. Organizacja Visa ściśle współpracuje z przodującymi globalnymi producentami urządzeń mobilnych po to, by mogły one być używane do bezpiecznych mobilnych płatności zbliżeniowych. Do obsługi płatności zbliżeniowych Visa zostało już certyfikowanych w Europie ponad 25 smartfonów – m.in. takich firm, jak HTC, Nokia, RIM, Samsung czy Sony – zaś w najbliższych miesiącach dołączy do nich znacząca grupa kolejnych urządzeń. Visa Europe przygotowała także unikalną platformę Visa Mobile Gateway, która jest dostępna dla wszystkich banków członkowskich Visa i pozwala im na zdalne zarządzanie – w prosty i bezpieczny sposób – mobilną kartą płatniczą Visa umiejscowioną na smartfonie.
Po to, by przybliżyć usługi płatności mobilnych coraz szerszemu gronu konsumentów Visa Europe zawarła strategiczne sojusze z czołowymi globalnymi graczami na rynku telefonii komórkowej, w tym również z firmami Vodafone i Telefónica;  współpracuje również ze światowymi partnerami technologicznymi takimi jak Nokia, RIM, Google czy Samsung. W ramach międzynarodowego sojuszu z firmą Vodafone, w najbliższym czasie planowane są wspólne wdrożenia nowych, przełomowych rozwiązań płatności mobilnych wykorzystujących technologie Visa na pięciu rynkach europejskich: w Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Turcji oraz w Wielkiej Brytanii.

Dzięki szeroko zakrojonemu partnerstwu z firmą Telefónica w sierpniu br. uruchomiono komercyjne wdrożenie płatności mobilnych, w ramach którego w salonach sieci O2 w Czechach, klientom oferowane są smartfony wyposażone we współpracy z bankiem Komerčni Banka w aplikację płatności mobilnych Visa. W najbliższym czasie będą miały miejsce kolejne, wspólne innowacyjne wdrożenia na europejskich rynkach obsługiwanych przez firmę Telefónica.

W Polsce – zarówno we współpracy z operatorami sieci komórkowej, jak i w modelu wydawnictwa bezpośredniego przez banki – zostały przetestowane różnorodne możliwe rozwiązania techniczne udostępniające konsumentom mobilne płatności zbliżeniowe wykorzystujące technologię Visa:
SIM-centric, czyli rozwiązanie, w którym mobilna aplikacja płatnicza Visa znajduje się na karcie SIM, akcesoria do iPhone oraz rozwiązanie bazujące na karcie pamięci microSD. Pierwszym wdrożeniem płatności mobilnych Visa w Polsce był pilotaż z 2010 r. zrealizowany z Bankiem Zachodnim WBK i siecią Plus, wykorzystujący rozwiązanie SIM-centric w aparacie Samsung. W ubiegłorocznym wdrożeniu w mBanku i MultiBanku wykorzystano akcesoria do iPhone’a. W tym roku miało miejsce kilka wdrożeń: przedsięwzięcie zrealizowane z ING Bankiem Śląskim wykorzystywało kartę microSD do iPhone i BlackBerry; z kolei w przedsięwzięciu z marką Inteligo PKO Banku Polskiego mobilną aplikację płatniczą Visa zainstalowano na karcie SIM.

 

„Pracujemy aktywnie z wieloma bankami nad komercyjnymi wdrożeniami płatności mobilnych Visa dostępnymi dla szerokiego grona konsumentów. Będą oni mogli korzystać z doskonale przygotowanej sieci akceptacji płatności zbliżeniowych dokonywanych kartami i smarfonami z aplikacją Visa” – powiedział Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce.

 

Doświadczenia zebrane podczas dotychczasowych wdrożeń rozwiązań płatności mobilnych Visa przeprowadzonych w Polsce, które dotyczą ich funkcjonalności oraz zachowań użytkowników, są wykorzystywane w komercyjnych wdrożeniach, nad którymi Visa Europe prowadzi obecnie prace z wieloma bankami.

 

W lipcu br. Visa Europe – we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK i siecią Orange – zaprezentowała aplikację mobilnych płatności zbliżeniowych Visa payWave w polskiej wersji językowej, gotową do wdrażania przez banki członkowskie na smartfonach obsługujących technologię NFC. Aplikacja ta umożliwia użytkownikowi m.in. zarządzanie mobilną kartą płatniczą Visa, np. sprawdzenie historii transakcji czy samodzielne ustawianie parametrów płatności.

 

„Zależy nam na wprowadzeniu w Polsce płatności mobilnych Visa na masową skalę w sposób wygodny i bezpieczny dla użytkowników oraz atrakcyjny dla wszystkich naszych partnerów: banków, operatorów telekomunikacyjnych i pozostałych uczestników rynku. Przygotowując kompletny ekosystem dla płatności mobilnych Visa, rozmawiamy i współpracujemy z bankami oraz ze wszystkimi operatorami oraz firmami zajmującymi się personalizacją mobilnych instrumentów płatniczych” – powiedział Jakub Kiwior.

 

Visa Europe prowadzi już w Polsce prace mające na celu komercyjne wdrożenia płatności mobilnych wspólnie m.in. z BRE (mBank i MultiBank), Bankiem Zachodnim WBK oraz ING Bankiem Śląskim. Organizacja Visa współpracuje także ze wszystkimi operatorami sieci komórkowych, przy czym szczególnie zaawansowane są przedsięwzięcia z dwiema sieciami, w tym z siecią Orange.

 

Mając na celu upowszechnienie płatności mobilnych, Visa Europe poświęciła w Polsce wiele uwagi również przygotowaniu sieci akceptacji płatności zbliżeniowych Visa, która obsługuje także mobilne płatności Visa, oraz wydawnictwu zbliżeniowych kart Visa – tak, by do nowych technologii przyzwyczaić zarówno użytkowników kart, jak i detalistów. Dzięki działaniom podjętym przez Visa Europe, jej banki członkowskie oraz agentów rozliczeniowych, liczba terminali gotowych do obsługi płatności mobilnych Visa systematycznie rośnie w Polsce przekraczając obecnie 90 tys., co stanowi prawie jedną trzecią wszystkich terminali POS zainstalowanych w kraju. Do obsługi płatności zbliżeniowych Visa m.in. dzięki programowi Kartą Visa zapłacisz wszędzie gotowi są wszyscy agenci rozliczeniowi działający w Polsce.

 
Do tej pory w Polsce zostało wydanych ponad 7 mln zbliżeniowych kart Visa, a Polska jest liderem w Europie we wprowadzaniu płatności zbliżeniowych Visa. Spośród krajów europejskich największa liczba płatności zbliżeniowych Visa dokonywana jest w Polsce; również ich wartość jest największa w naszym kraju.
„Sukces płatności zbliżeniowych w Polsce sprawia, że nasz kraj jest wręcz idealnym miejscem dla rozwoju płatności mobilnych Visa na masową skalę” – dodał Jakub Kiwior.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *