Po dowód osobisty na pocztę dzięki specjalnym strefom cyfrowym!

Bydgoszcz to drugie miasto w Polsce po Sosnowcu, które oferuje w placówce pocztowej możliwość załatwienia wybranych usług e-government. Dzięki Centrum Aktywności Cyfrowej (CAC) zlokalizowanemu na terenie placówki pocztowej w Bydgoszczy przy ul. Broniewskiego 8 mieszkańcy otrzymują bezpłatny dostęp do wybranych usług e-government administracji publicznej, takich jak utworzenie profilu zaufanego e-PUAP, wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego, zgłoszenie utraty dowodu osobistego, czy założenie działalności gospodarczej.

centrum_aktywnosci_cyfrowej_bydgoszczPrzy uwzględnieniu pozyskania finansowania, plany Poczty Polskiej obejmują utworzenie do 500 podobnych centrów. Powstają one dzięki współpracy Poczty z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, Centra Aktywności Cyfrowej to jedno – lub dwuosobowe stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Centra będą służyły aktywizacji społeczności lokalnych oraz upowszechnianiu wykorzystania internetu i nowych technologii poprzez: dostęp do powszechnych e-usług prywatnych i publicznych takich jak e-administracja, e-bankowość, e-deklaracje, e-handel, e-konsultacje społeczne, e-zdrowie oraz udostępnianie cyfrowych zasobów kultury.

Pierwsze centrum Poczta Polska otworzyła pod koniec sierpnia w Sosnowcu w placówce pocztowej przy ul. 3 Maja 24.

Naszym celem jest poszerzenie zakresu spraw, które obywatele mogą załatwić drogą elektroniczną. Współpraca z Pocztą Polska, narodowym operatorem dysponującym siecią placówek pocztowych, to możliwość docierania z misją cyfryzacji do każdego miejsca w Polsce. Od cyfryzacji nie ma już bowiem odwrotu. Żyjemy w świecie, gdzie nowoczesne przetwarzanie danych i cyfryzacja są siłą napędową rozwoju wielu gospodarek. – powiedział Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki, otwierając Centrum w Bydgoszczy.

Poczta Polska jest sygnatariuszem Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych, zainicjowanego przez MAC w 2013 r. oraz współzałożycielem inicjatywy Thinktankcyfrowy.pl, mającej na celu wspieranie cyfryzacji polskiej gospodarki.

Pragniemy uczestniczyć w budowaniu nowoczesnej gospodarki i e-społeczeństwa. Poczta, jako instytucja zaufania publicznego zapewniająca bezpieczeństwo i pewność dostarczania, jest naturalnym partnerem do świadczenia usług na linii obywatel-państwo. – powiedział Piotr Michalski, członek Zarządu Poczty Polskiej.

W Centrach Aktywności Cyfrowej obywatele mają dostęp do usług z obszaru e-goverment m.in.:

• Zakładanie i potwierdzanie Profilu Zaufanego. Jest to zestaw danych, które identyfikują obywatela w systemach podmiotów wykorzystujących profil zaufany jako metodę uwierzytelniania. Posiadając nazwę użytkownika (login), hasło oraz konto poczty elektronicznej (na który przesyłany jest jednorazowy kod autoryzacyjny), obywatele mogą załatwić wiele spraw urzędowych;

• Wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego. Usługa umożliwia uzyskanie od dowolnego organu gminy (wójta, burmistrza, prezydenta, miasta) dowodu osobistego na pisemny wniosek uprawnionego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.

• Wnioskowanie o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego. Usługa umożliwia złożenie do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego wniosku o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego, co spowoduje wydanie uprawnionym osobom stosownego odpisu.

• Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego – umożliwia zgłoszenie przez posiadacza dowodu osobistego wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego w następstwie, czego dokonywane jest unieważnienie dowodu osobistego.

• Platforma Usług Elektronicznych (PUE) – umożliwia korzystanie przez internet z usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na portalu internetowym pue.zus.pl. można zrealizować większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu – uzyskać informacje o ubezpieczeniach, świadczeniach i płatnościach, sprawdzić wszystkie dane zamieszczone na koncie w ZUS oraz złożyć i odebrać niezbędne dokumenty oraz rozliczyć składki w systemie (ePłatnik);

• Zakładanie firmy poprzez CEIDG oraz przeglądanie rejestru;

• Weryfikacja dowodu rejestracyjnego;

• Weryfikacja prawa jazdy;

• Dostęp przez całą dobę z bezpłatnego Wi-Fi nie tylko w samej placówce w godzinach jej funkcjonowania ale również po jej zamknięciu w obrębie budynku Poczty Polskiej.

W każdym Centrum jest również Strefa gier interaktywnych, utworzona z myślą o dzieciach odwiedzających z opiekunami placówki Poczty Polskiej. Czas spędzony na poczcie będzie dla nich wypełniony świetną zabawą, a jednocześnie mądrą i kształcącą aktywnością.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *