Onet.pl wśród najlepszych, a co z WP.pl? – sprawdź wyniki speed testu 2015 

2 lokalizacje, 7 dni intensywnych badań, 4704 zebranych pomiarów i poznaliśmy zwycięzcę tegorocznego speed testu przeprowadzonego przez Hostersów! Kto zdobył laur, a kto ledwo doczołgał się do mety? W wyścigu wzięło udział 14 najchętniej odwiedzanych serwisów (na podstawie badań Megapanel PBI/Gemius – marzec 2015). Sprawdź, kto może otwierać szampana, a kto powinien mocno popracować nad formą.

badanie2015Triumfatorką okazała się ponownie Wikipedia.org (1,2 s.), która pomimo nieco gorszego rezultatu (czas gorszy o 0,5 s.) niż w ubiegłym roku, zostawiła resztę stawki daleko w tyle. Druga, z czasem ładowania 1,8 s., była wyszukiwarka Google.pl. Trzecie miejsce to spore zaskoczenie, ponieważ zajmuje je Onet.pl, który poprawił swój wynik aż o 3 sekundy (2014 r. – 5,0 s.) i z 11. miejsca zajmowanego w ubiegłym roku przebojem wdarł się do czołówki.

O ile pozycja Wikipedii nie może dziwić (od lat zajmuje pewne miejsce wśród najszybciej ładujących się witryn), to nieco rozczarowujące są wyniki  Facebooka (3,5 s.) i Allegro (7,7 s.), które w porównaniu z ubiegłym rokiem zwolniły niemal dwukrotnie.

Jednak nie tylko oni złapali zadyszkę. Wszystkie badane serwisy, poza Onetem, YouTubem i wyszukiwarką Google (utrzymała czas sprzed roku, czyli 1,8 s.), widocznie zwolniły. Stawkę tegorocznego badania zamykają Player.pl (17,8 s.) i Eska.pl (53,7 s.). Największy spadek formy w perspektywie wieloletniej (porównując wyniki z 2010 i 2015) zanotowała Interia.pl (o 10,8 s.) i WP.pl (o 13,1 s.), która z roku na rok ładuje się coraz dłużej…

Pomiary były zbierane przez 7 kolejnych dni (9-15.06.2015 r.) o stałych godzinach: 7:00, 9:00, 11:00, 13:00, 16:00, 18:00, 20:00, 22:00 w Rybniku (Hostersi Data Center) i Warszawie. Na każdy pomiar przypadały 3 próby, których średnia arytmetyczna dała ostateczny wynik dla danego pomiaru. Wykorzystano do tego celu program Firebug, działający z wykorzystaniem przeglądarki Firefox.

Wyniki prowadzonych od sześciu lat pomiarów pokazują, że wzbogacanie portali o rozwiązania technologiczne podnoszące ich atrakcyjność dla użytkowników, jest jednocześnie sporym wyzwaniem dla właścicieli serwisów. Dlatego tak ważne jest, aby właściwie zaplanować konstrukcję serwisu i infrastrukturę serwerową.

Kolejny wyścig, tzn. pomiar już za rok. Czy Wikipedia pozwoli komuś się wyprzedzić, a WP.pl i Interia.pl popracują nad formą? Dowiemy się tego od Hostersów już na kilkanaście miesięcy.

Pełny raport z badania dostępny jest na stronie: http://www.hostersi.pl/badanie2015/badanie2015.pdf

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *