O czym warto pamiętać zamawiając usługi sprzątania przez internet?

Lato to czas remontów. Wiele osób decyduje się w tym okresie na malowanie ścian i gruntowną zmianę wystroju wnętrza. Po remoncie mieszkanie trzeba oczywiście posprzątać. Coraz bardziej popularne staje się zamawianie usług sprzątania przez internet. Eksperci Trusted Shops odpowiedzieli na najczęstsze wątpliwości osób korzystających z usług zamawianych online.

 1. Zamówiłem usługi sprzątania przez internet, za które zapłaciłem z góry. Niestety nie jestem zadowolony z efektów sprzątania. Czy mogę odzyskać wpłacone pieniądze?

Zamawiając usługi sprzątania przez internet, warto określić zakres czynności, które powinny zostać zrealizowane przy porządkowaniu mieszkania. Jeżeli zamawiający nie jest zadowolony z efektów sprzątania, ponieważ nie zostały wykonane poszczególne czynności, wówczas jest to podstawa do złożenia reklamacji. Jeżeli jednak firma sprzątająca wywiązała się ze wszystkich ustaleń wówczas konsument nie może ubiegać się o zwrot kosztów.

 1. Ustaliłem z firmą sprzątającą, że sprzątanie mieszkania potrwa 3 godziny. Niestety ekipa sprzątająca nie wyrobiła się w ustalonym czasie i w rezultacie sprzątała godzinę dłużej, bez uzgodnienia tego ze mną. Czy w tej sytuacji muszę zapłacić za dodatkową godzinę sprzątania?

Jeżeli zlecenie zostało ustalone na 3 godziny i firma sprzątająca zgodziła się, że w tym czasie wykona ustalone czynności, wówczas kupujący nie ma obowiązku dopłacać za dodatkową godzinę sprzątania. Firma powinna bowiem wywiązać się z usługi w ustalonym czasie.

 1. Podczas sprzątania meblościanki, osoba z firmy sprzątającej stłukła zabytkową ramkę na zdjęcia. Kto w tej sytuacji jest odpowiedzialny za powstałą szkodę?

Firma sprzątająca jest odpowiedzialna za wszelkiego rodzaju szkody powstałe w trakcie sprzątania. Oczywiście jeżeli szkoda powstała wcześniej, to wykonawca powinien udowodnić, że tak rzeczywiście było i osoba sprzątająca nie dokonała żadnych zniszczeń.

 1. Zamówiłem sprzątanie na jutro, ale ze względu na służbowy wyjazd muszę odwołać usługę. Czy w tej sytuacji mogę odstąpić od umowy?

Według przepisów nowej ustawy, konsument nie może odstąpić od umowy w przypadku świadczenia usług w zakresie zakwaterowania, innych niż do celów mieszkalnych, przewozu rzeczy, najmu samochodów, gastronomii, usług związanych z wypoczynkiem, wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi lub kulturalnymi, jeżeli w umowie oznaczony jest konkretny termin lub okres świadczenia usługi (art. 38 pkt 12 ustawy o prawach konsumenta). Jeżeli usługa sprzątająca została zamówiona na konkretny dzień, wówczas konsument nie może odstąpić od umowy. Możliwość rezygnacji ze zlecenia przysługuje kupującym w sytuacji, gdy termin wykonania usługi nie jest określony.

 1. Zamówiłem usługi sprzątające przez internet. W ramach umowy, osoba z firmy sprzątającej miała również wyprasować kilka koszul. Niestety żelazko, które miałem zapewnić zepsuło się i firma nie mogła wywiązać się ze zlecenia. Czy w tej sytuacji muszę zapłacić pełną stawkę za sprzątanie, czy mogę od ustalonej kwoty potrącić koszty prasowania?

Jeżeli w umowie jest zapis, że żelazko będzie dostępne w mieszkaniu konsumenta, wówczas kupujący nie może odliczyć kosztów prasowania, pomimo że usługa nie została wykonana. Jeżeli przytrafi nam się podobny problem, warto wcześniej skontaktować się z firmą sprzątającą i uprzedzić o zaistniałej sytuacji. Być może firma sprzątająca będzie miała zastępczy sprzęt, który będzie mogła wypożyczyć do pełnego wykonania usługi.

Szybkie tempo życia i liczne obowiązki sprawiają, że coraz chętniej korzystamy z usług firm, które pomagają nam uporać się z domowymi pracami. Zamawiając firmę sprzątającą przez internet warto wcześniej ustalić zakres usług i czas wykonania czynności. Dzięki temu unikniemy rozczarowań i będziemy mieć pewność, że mieszkanie zostanie posprzątane według naszych standardów czystości.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Wykop
 • Live
 • Twitter
 • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *