Nie trzeba rejestrować w GIODO kontaktów w telefonach komórkowych

Lista osobistych czy firmowych kontaktów nie podlega obowiązkowi zgłoszenia do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych – wynika z informacji opublikowanych na łamach strony internetowej GIODO. 

Według wyjaśnień Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, jednak nie trzeba rejestrować służbowych telefonów komórkowych jako bazy danych. Oficjalna odpowiedź GIODO to efekt publikacji w mediach, które omawiały ten problem. To dobra wiadomość zarówno dla firm, jak również osób prywatnych.

– Co do zasady listy kontaktów osobistych w telefonie nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia do rejestracji GIODO, bowiem traktowane są jako zbiory danych prowadzone w celach osobistych lub domowych. Przepisy ustawy o ochronie danych osobowych nie mają do nich zastosowania.

Obowiązkowi zgłoszenia do rejestracji GIODO nie podlegają również zbiory kontaktów służbowych, o ile tworzone są  wyłącznie na  potrzeby ich utrzymywania. Ponieważ taki zbiór ma charakter pomocniczy, służy usprawnieniu i przyspieszeniu działalności administratora danych, to można uznać go za zbiór danych przetwarzanych w zakresie drobnych bieżących spraw życia codziennego. W konsekwencji, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o ochronie danych osobowych, nie podlega on zgłoszeniu do rejestracji.

Za niezgłoszenie zbioru do rejestracji ustawa o ochronie danych osobowych przewiduje m.in. karę grzywny, ale uprawnionym do jej nakładania jest, nie GIODO, a jedynie sąd. Natomiast GIODO może nakładać tzw. grzywnę w celu przymuszenia podmiotu do wykonania wydanej wobec niego decyzji, co wynika z ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. – czytamy w komunikacie GIODO.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *