MAC: podpisanie listu intencyjnego ws. współpracy na rzecz realizacji projektu „System EZD PUW w jednostkach samorządu terytorialnego”

– MAC informuje:

Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, dziś (14.04. br.) wziął udział w podpisaniu listu intencyjnego w sprawie współpracy na rzecz realizacji projektu „System EZD PUW w jednostkach samorządu terytorialnego”.

– Nie mam wątpliwości, że ten system, który pozwala na sprawną pracę, kontrolę, oszczędność czasu oraz finansów, będzie standardem ogólnym – powiedział szef MAC. – EZD jest systemem publicznym i będziemy mogli przekazać go samorządom. Obywatel na co dzień ma raczej do czynienia z urzędem miejskim, powiatowym lub gminnym. Dzięki systemowi EZD obywatel będzie mógł przekonać się, że urząd pracuje inaczej, bo w nowoczesny sposób i jednocześnie pod pewną kontrolą obywatela: system pozwala na wgląd w procedury, czas realizacji i przebieg – podkreślił minister Halicki.

Podpisany list umożliwi współpracę pomiędzy administracją rządową i samorządową w zakresie wdrażania systemów elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD), na bazie systemu EZD autorstwa Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego (PUW) w Białymstoku.

Wśród sygnatariuszy listu znajdują się: Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji. Andrzej Meyer, wojewoda podlaski, Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska oraz – w imieniu Unii Metropolii Polskich – Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Na podstawie listu oraz porozumień z wojewodą podlaskim, jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzone pilotażowe wdrożenie jednolitego systemu EZD PUW w urzędach miejskich Gdańska oraz Łodzi. System ten dotychczas wprowadzany był wyłącznie w jednostkach administracji rządowej. Istotą pilotażu, jest nie tylko przekazanie i rozwijanie na zasadach niekomercyjnych jednolitego systemu administracji publicznej, lecz również przekazanie know-how i zbudowanie kompetencji po stronie administracji samorządowej w taki sposób, aby kolejne wdrożenia w administracji samorządowej mogły odbywać się autonomicznie na terenie poszczególnych województw.

– Elektroniczne zarządzanie dokumentacją w administracji to fundament e-administracji i sprawnego państwa w obszarze upraszczania procedur administracyjnych i osiągania transparentności funkcjonowania urzędów – zaznaczył Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji. – Wdrożenie systemu EZD to przede wszystkim wdrożenie nowego sposobu dokumentowania przebiegu załatwiania spraw w jednostce, a nie tylko udostępnienie urzędnikom systemu teleinformatycznego, usprawniającego prowadzenie czynności kancelaryjnych.

Unia Metropolii Polskich – jeden z sygnatariuszy listu intencyjnego – zadeklarowała wsparcie przy realizacji projektu poprzez stworzenie możliwości porównania efektów wdrażania systemu EZD w Łodzi i Gdańsku z efektami wdrożenia innych systemów do elektronicznego zarządzania dokumentacją w pozostałych miastach zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.

Obecnie z jednolitego systemu rozwijanego przez Podlaski Urząd Wojewódzki korzysta już ponad 200 urzędów i 24 tysięcy urzędników, a drugie tyle jest w trakcie wdrożenia. To duże, niekomercyjne przedsięwzięcie, które usprawniani funkcjonowanie polskiej administracji przy pomocy nowoczesnych narzędzi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Źródło informacji: MAC
Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *