Londyn wciąż najczęściej odwiedzanym miastem na świecie, według badania MasterCard Global Destinations Cities Index. Warszawa na 70. miejscu.

Londyn po raz piąty na przestrzeni siedmiu lat znalazł się na szczycie listy najczęściej odwiedzanych miast w dorocznym rankingu „Global Destinations Cities Index”, opracowanym przez firmę MasterCard. W rankingu uwzględniono 132 miasta świata.

logomastercard300dpi (1)Ranking dostarcza nie tylko danych na temat kierunków ruchu turystycznego, ale również umożliwia dogłębne zrozumienie, w jaki sposób przemieszczają się ludzie na całym świecie, a także pokazuje znaczenie miast jako miejsc zamieszkania, celów podróży i motorów globalnego rozwoju.

Na podstawie wyników badania autorzy przewidują, że w 2015 roku Londyn odwiedzi 18,82 miliona gości z zagranicy – niewiele mniej, niż drugi na liście Bangkok. Pięć ostatnich edycji rankingu zostało zdominowanych przez właśnie te dwa miasta.

Warszawa, jako jedyne polskie miasto w zestawieniu, znalazła się na 70. miejscu. W 2015 stolicę Polski odwiedzi prawie 1,38 mln gości, a średnia kwota, którą podczas swojego pobytu wydadzą odwiedzający stolicę Polski, ma wynieść 406 USD. Warszawa została wyprzedzona w rankingu przez Kalkutę, ale jednocześnie odnotowała lepszy wynik niż takie miasta jak Rio de Janeiro, Sankt Petersburg czy Genewa.

W pierwszej dziesiątce miejsc, które odwiedzą rekordowe rzesze podróżujących, znalazły się:

 • Londyn – 18,82 mln
 • Bangkok – 18,24 mln
 • Paryż – 16,06 mln
 • Dubaj – 14,26 mln
 • Stambuł – 12,56 mln
 • Nowy Jork – 12,27 mln
 • Singapur – 11,88 mln
 • Kuala Lumpur – 11,12 mln
 • Seul – 10,35 mln
 • Hong Kong – 8,66 mln

„MasterCard doskonale zdaje sobie sprawę ze znaczenia miast na całym świecie, zarówno dla podróżnych, jak i dla ich mieszkańcówmówi Ann Cairns, President of International Markets, MasterCard. – Tegoroczny ranking pozwala zrozumieć w większym wymiarze niż kiedykolwiek wcześniej, sieć wzajemnych powiązań między miastami na świecie, a ich rolą w procesie łączenia i stwarzania możliwości rozwoju ludziom.”

Jak rozwijają się miasta?

W 2015 roku prawdopodobnie blisko 383 miliony podróżnych z całego świata odwiedzi 132 miasta z rankingu, tworząc ogromny popyt na towary i usługi oraz przeznaczając na ten cel łącznie 360 mld dolarów.

Zgodnie z raportem ONZ nt. przyszłości urbanizacji pt. „World Urbanization Prospects”, 2/3 światowej populacji do roku 2050 zamieszka w miastach. Prognoza liczby podróżnych w danym mieście poprzez badanie Global Destination Cities Index pozwala na analizę infrastruktury niezbędnej do sprostania potrzebom zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Firmy i władze miast mogą korzystać z wiedzy, jaką daje im opracowanie MasterCard, indetyfikując te obszary – począwszy od transportu zbiorowego, poprzez kulturę, a skończywszy na infrastrukturze – w których potrzebne są dalsze inwestycje; takie, które zapewnią dalszy wzrost, innowacje i zrównoważony rozwój.

„Ten ranking to zaledwie początek. Poprzez połączenie wiedzy, innowacji i doświadczeń klientów, firma MasterCard bierze udział w procesie budowy inteligentnych miast przyszłości” – mówi Ann Cairns.

Inteligentne miasta, dzięki technologiom płatności zbliżeniowych i mobilnych

Dzięki współpracy z MasterCard, największe miasta, takie jak Londyn czy Chicago, tworzą otwarty i skoordynowany system transportu miejskiego. Płatności zbliżeniowe i mobilne, jak na przykładMasterPass, są w stanie usprawnić dostęp, między innymi, do środków transportu miejskiego w mieście.

Najważniejsze trendy

Na całym świecie można wyróżnić kilka najistotniejszych trendów, jak na przykład:

 • Azja/Pacyfik – W tym regionie znajdują się trzy spośród czterech najszybciej rozwijających się turystycznie miast – Colombo, Chengdu i Osaka (dotyczy to okresu 2009 – 2015).
 • Europa – Istambuł to jedno z najbardziej zróżnicowanych miast z rankingu, gdzie 50% przyjezdnych pochodzi z 33 miast uwzględnionych w rankingu.
 • Ameryka Południowa – Lima to zarówno miasto znajdujące się w czołówce najczęściej odwiedzanych miast, jak i najszybciej rozwijające się miasto regionu, gdzie liczba turystów zagranicznych jest o blisko 50% wyższa niż w zajmującym drugie miejsce Mexico City.
 • Bliski Wschód i Afryka – Dubaj pozostaje najszybciej rozwijającym się miastem ze światowej pierwszej dziesiątki, a Abu Zabi zajmuje trzecią pozycję pod względem tempa ogólnego rozwoju.
 • Ameryka Północna – Od 2009 roku Houston pozostaje najszybciej rozwijającym się miastem w Ameryce Północnej i jedynym odwiedzanym w tym regionie, którego tempo wzrostu wyraża się liczbą dwucyfrową.

O rankingu MasterCard Global Destination Cities Index

Ranking firmy MasterCard obejmuje najczęściej odwiedzane miasta na świecie pod względem liczby przyjezdnych z różnych krajów, zatrzymujących się na jeden nocleg oraz środków finansowych wydawanych przez nich w docelowych miastach, a także zawiera prognozy rozwoju w zakresie liczby odwiedzających i pasażerów na rok 2015.

Dane publiczne wykorzystywane są na potrzeby uzyskania informacji o przyjezdnych zatrzymujących się na jedną noc i wysokości środków przez nich wydawanych w każdym ze 132 miast za pomocą opracowanych na zamówienie algorytymów, z pominięciem efektów węzła dla miast takich jak Singapur, Dubaj, Amsterdam czy Frankfurt.

Ranking ten oraz związane z nim raporty nie są oparte o wielkości i dane transakcyjne MasterCard

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Wykop
 • Live
 • Twitter
 • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *