Jak powinien być ubrany kontroler biletów komunikacji miejskiej?

W ostatnim czasie nasiliły się kontrole w komunikacji miejskiej w Warszawie. Czy jednak wszyscy pracownicy działu kontroli biletów są ubrani w odpowiedni sposób? Śmiemy wątpić. Często spotykani kontrolerzy są ubrani w spodnie jeansowe, adidasy i przeróżne inne niechlujne stroje.

Postanowiliśmy zapytać rzecznika Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie o obowiązujące w warszawskiej komunikacji miejskiej standardy dotyczące ubioru kontrolerów.

Od p. Igora Krajnowa, rzecznika prasowego ZTM, otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

Pracownika kontroli obowiązują  następujące wytyczne:

1)       spodnie lub spódnica uprasowane, w kolorze jednolitym oraz stonowanym (bez ubioru typu wojskowego, sportowego oraz dżinsowego)
2)       marynarka lub kurtka z bawełny, ortalionu lub zbliżonego materiału, w kolorze jednolitym i stonowanym (bez typu wojskowego, sportowego oraz dżinsowego); nie dotyczy to kurtki zimowej dostarczonej przez ZTM jako wyposażenie kontrolerów zawodowych.
3)       koszula krótki lub długi rękaw w kolorze jednolitym oraz stonowanym
4)       obuwie – półbuty, trzewiki, kozaki o wzorze i kolorze jednolitym: brąz, granat, czarny lub szary
5)       nakrycie głowy stosowne do pory roku z bawełny lub materiału zbliżonego o wzorze i kolorze jednolitym oraz stonowanym (bez czapek tzw. „bejsbolówek”)
6)       sweter lub kamizelka z dzianiny dopuszcza się jako docieplenie, noszone jedynie pod kurtką, w kolorze jednolitym oraz stonowanym
7)       torba podręczna dostarczona przez ZTM
8)       całość ubioru utrzymana w sposób schludny, czysty, guziki i suwaki pozapinane, kieszenie niepowypychane
9)       włosy oraz zarost (niezależnie od długości) utrzymane w sposób schludny i czysty, wizerunek zgodny z zamieszczonym w identyfikatorze zdjęciem, dodatki do włosów stonowane w kolorystyce i wzornictwie

Pamiętajmy jednak, że o uprawnieniach kontrolera do wykonywania obowiązków służbowych decyduje widoczny identyfikator służbowy, a nie strój. Oczywistą sprawą jest to, że jeśli kontroler narusza zasady ubioru, to naraża się na odpowiedzialność dyscyplinarną.

Kontrolerzy etatowi i PKB (służby pomocniczej  – wyjaśnia redakcja) różnią się w ubiorze jedynie kurtką służbową zimową. Kontrolerzy PKB nie otrzymują kurtek służbowych.
Redakcja serwisu TrudnyKlient.pl radzi: Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać poprzez formularz kontaktowy na stronie ZTM.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *