„Ida” – oskarowy znaczek Poczty Polskiej

Polska wprowadziła do obiegu znaczek „Ida”, upamiętniający pierwszego Oscara dla polskiego filmu fabularnego w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Znaczek wszedł dzisiaj do obiegu.

ida_akrkusik_znaczki_poczta_polskaAutorką znaczka o wartości 2,35 zł jest Aleksandra Pietrzak. Znaczek wydrukowano w nakładzie 400 tys. szt. na papierze fluorescencyjnym, techniką offsetową, w formacie 43 x 31,25 mm. Znaczek „Ida” jest wydany w 8-znaczkowym arkusiku z przywieszką w środku. Sam znaczek zawiera tylko napis „Ida”, natomiast przywieszka w środku arkusika pokazuje kadr z filmu w reżyserii Pawła Pawlikowskiego z dwiema głównymi bohaterkami obrazu.

Jak piszą producenci filmu, „kameralna, wyciszona i pełna poezji „Ida” Pawła Pawlikowskiego to wyjątkowa i niepowtarzalna podróż w głąb ludzkiej tożsamości”. Tak samo znaczek Poczty Polskiej – prosty i piękny – wierzę w to głęboko, na długo zapisze się w pamięci miłośników nie tylko X muzy. – mówi Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki.

ida_znaczek_poczta_polska„Ida” Pawła Pawlikowskiego oprócz Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, zdobyła też na gali Europejskich Nagród Filmowych w Rydze nagrody w kategoriach: najlepszy film europejski, najlepsza reżyseria oraz najlepszy scenariusz i zdjęcia. Obraz uhonorowała również publiczność festiwalu. Wśród licznych wyróżnień i laurów dla polskiego filmu znajdują się także: nagroda brytyjskiego przemysłu filmowego BAFTA oraz Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W Gdyni wyróżniono także Agatę Kuleszę – grającą postać krewnej głównej bohaterki – za najlepszą rolę kobiecą oraz Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego za zdjęcia.

Znaczek „Ida” oraz inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w placówkach pocztowych w kraju oraz w sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl .
Znaczek „Ida”

autorka projektu znaczka: Aleksandra Pietrzak
liczba znaczków: 1
wartości: 2,35 zł
nakład: 400.000 sztuk
technika druku: offsetowa
format znaczka: 43 x 31,25 mm
arkusz sprzedażny – 8 znaczków + przywieszka
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 31 marca 2015 r.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *