easyPack pozyskał finansowanie na ponad 115 mln euro

Globalny fundusz inwestycyjny Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV, LDC (“TSEMF IV”) i Grupa Ubezpieczeniowa PZU ogłosiły wspólnie z Grupą Integer.pl inwestycję w kwocie 81,7 mln euro w spółkę easyPack – właściciela największej na świecie sieci Paczkomatów®. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój Paczkomatów® InPost na rynkach międzynarodowych. Jednocześnie została podpisana umowa z BGK o udzielenie spółce finansowania dłużnego w kwocie 36,7 miliona USD, przeznaczonego na rozwój Paczkomatów® InPost na rynku kanadyjskim.

Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV, LDC (“TSEMF IV”) i PZU wnoszą do easyPack wkład pieniężny z opcją dalszego finansowania spółki w przyszłości. Grupa Integer.pl wnosi aktywa oraz wkład pieniężny. Dzięki pozyskanym środkom, przy wsparciu nowych i obecnych inwestorów, easyPack będzie kontynuować rozbudowę sieci Paczkomatów® InPost w Europie oraz na rynkach poza Europą, tym samym odpowiadając na potrzeby dynamicznie rosnącego rynku e-commerce w zakresie efektywnej i skutecznej dostawy produktów. Plany easyPack zakładają posiadanie sieci 5.000 Paczkomatów® InPost w Europie, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie do końca 2015 roku. Dodatkowe środki pozwolą na powiększenie sieci o dodatkowe 4.000 urządzeń.

image001„Z przyjemnością ogłaszamy finalizację drugiej rundy finansowania spółki easyPack, której celem jest dalsza dynamiczna rozbudowa sieci Paczkomatów® InPost na świecie. Jestem przekonany, że pozyskane środki przyspieszą wzrost naszego biznesu oraz pomogą osiągnąć kolejny etap w dążeniu do stworzenia globalnej platformy nowoczesnych usług paczkomatowych dla e-commerce. Nowi akcjonariusze easyPacka to znane, wiarygodne instytucje finansowe, które tym samym pokazują swoją wiarę w realizowany przez nas ambitny, międzynarodowy projekt”powiedział Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer.pl.

“Paczkomaty® InPost udowodniły na polskim rynku, że to doskonałe rozwiązanie dla e-commerce. Dlatego chcemy uczestniczyć w dalszym rozwoju easyPack na innych rynkach” – dodał Matjaz Schroll, TSEMF IV, Head of Private Equity Central & Eastern Europe.

„Wspieranie polskich najlepszych, innowacyjnych firm – które są globalnymi liderami w swoich sektorach – to część strategii Grupy PZU. Międzynarodowy rozwój Paczkomatów® InPost jest bezdyskusyjny – bo to sprawdzony model biznesowy, oparty na bardzo przyjaznej użytkownikom technologii” – ocenił Rafał Ryba, dyrektor inwestycyjny w Grupie PZU.

PineBridge z entuzjazmem oczekuje dalszego umacniania pozycji lidera przez easyPack. Nowa runda finansowania z pewnością pozwoli na zaadresowanie globalnego popytu na innowacyjne rozwiązania B2C” skomentował Pierre Mellinger, dyrektor zarządzający i inwestycyjny PineBridge Investment.

„Bank Gospodarstwa Krajowego zamierza być dla polskich przedsiębiorców bankiem pierwszego wyboru, który pozwoli na realizację ich ambitnych planów inwestycyjnych. Jesteśmy zadowoleni, że podpisaliśmy kontrakt o wartości 36,7 mln USD, który pomoże w realizacji tych planów” – mówi Dariusz Kacprzyk, prezes zarządu BGK. „Wspieranie eksportu i ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców jest jednym z głównych zadań państwowego banku rozwoju, jakim jest BGK. Dlatego – poza standardową ofertą bankową – angażujemy się jako inwestor mniejszościowy w zagraniczne akwizycje polskich przedsiębiorstw za pośrednictwem dedykowanego funduszu. Zamierzamy również znacząco zwiększyć skalę naszej działalności zarówno w obszarze dłużnym jak i kapitałowym”podsumował Dariusz Kacprzyk.

easyPack to spółka założona w 2012 roku przez Grupę Integer.pl i amerykański fundusz PineBridge Investments. Przewidując trendy i oczekiwania konsumentów w obszarze dostaw dla e-commerce i handlu on-line firma stworzyła i zarządza siecią innowacyjnych Paczkomatów® InPost w kilkunastu krajach. Paczkomaty znacząco redukują koszty ‘ostatniej mili’ i oferują użytkownikom komfortowy, elastyczny, szybki i atrakcyjny cenowo odbiór przesyłek w trybie 24/7, bez konieczności podawania adresu dostawy a wyłącznie w oparciu o numer telefonu komórkowego. Obecnie Paczkomaty® InPost są oceniane przez użytkowników znacznie wyżej niż usługi kurierskie i pocztowe proponowane przez e-sklepy – jako opcja dostawy i ustanawiają zupełnie nowy standard na rynku logistycznym.

Doradcą finansowym Grupy Integer podczas transakcji był JP Morgan, za proces vendor due diligence odpowiadał Deloitte, a doradcą prawnym był Baker & McKenzie. Doradcą prawnym Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV, LDC (“TSEMF IV”) oraz PZU był Weil, Gotshal & Manges, natomiast BGK był reprezentowany przez White & Case.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *