Dumpingowe ceny Poczty Polskiej? Problemy dla pracowników, Polaków i przyszłych rządzących

Poczta Polska oferując dumpingowe ceny na rynku usług pocztowych zamierza doprowadzić do zniszczenia konkurencji. W wyniku tych nieprawnych działań Poczta Polska musi liczyć się z koniecznością wypłaty odszkodowań liczonych w setkach milionów złotych. Niezależnie od tego kolejne miliony będzie potrzebować sama Poczta narażona na straty w wyniku lekkomyślnej polityki cenowej jej zarządu.

„Zarząd Poczty Polskiej prowadzi politykę dumpingowych cen. Jej celem jest zniszczenie konkurencji na rynku, a efektem będzie powrót do wysokich cen usług pocztowych, w tych sektorach gdzie obecnie istnieje prywatna konkurencja. Takie praktyki są groźne dla pracowników Poczty Polskiej i budżetu państwa, który będzie musiał dofinansować Pocztę by zapewnić jej stabilność finansową” – powiedział Rafał Brzoska, prezes Grupy Interger.pl.

NA CZYM POLEGA DUMPING NA PRZYKŁADZIE PRZETARGU SĄDOWEGO

image003

Dodał, że już teraz Poczta Polska wyciąga z kieszeni obywateli, przez zawyżanie cen usług pocztowych prawie 1,8 mld zł rocznie, o tyle bowiem byłyby ceny niższe gdyby w tym sektorze obwiązywały ceny z sektorów konkurencyjnych. Kolejne pieniądze zapłacimy za ratowanie Poczty Polskiej, która będzie ponosiła straty na usługach świadczonych poniżej cen i odszkodowaniach, w tych kosztach będzie zapewne musiał uczestniczyć Skarb Państwa, tak jak działo się np. w przypadku kopalń.

Przykładem, który w sposób szczególny potwierdza nieracjonalność działań operatora narodowego, jest przetarg dla Izby Skarbowej w Gdańsku. W tym przypadku Poczta Polska, spodziewając się zapewne konkurencji w przetargu, złożyła ofertę w oparciu o bardzo niskie ceny. Na skutek ograniczeń prawnych zawartych w SIWZ w konkursie ofert nie wziął udziału żaden inny operator.

Co jednak najistotniejsze, po zwycięstwie w przetargu Poczta Polska domagała się jego unieważnienia z powodu „rażąco niskiej ceny”, którą sama zaproponowała – przedstawiciele spółki stwierdzili w swoim piśmie do Izby Skarbowej, że z zgodnie z obowiązującymi przepisami takie ceny nie powinny być brane pod uwagę przez Zamawiającego.

W kolejnych jednak przetargach m.in. w przetargu sądowym Poczta Polska składała jeszcze niższe ceny, które sama wcześniej uznała za „rażąco niskie” z racji ich niskiego poziomu.

„Poczta Polska sama przyznała, że stosuje rażąco niskie ceny i uważa, że nie powinny one być brane pod uwagę, czy potrzeba lepszego przykładu manipulacji jakiej autorem jest firma nosząca dumną nazwę „narodowy operator”? – podkreśla.

Więcej informacji na: www.inpost.pl.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *