Czy pożyczki online są bezpieczne? Poradnik: Pięć zasad bezpiecznego pożyczania online

Przechwycenie danych przez osoby postronne czy  bycie oszukanie przez nierzetelną firmę pożyczkową, która po pobraniu opłat przygotowawczych zniknie nie wypłacając nam pożyczki, to jedne z największych obaw, jakie budzą e-pożyczki. Jak bezpiecznie korzystać z pożyczek online? Czego powinniśmy się obawiać, a czego unikać? Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl przedstawia pięć zasad bezpiecznego pożyczania online.

7„E-pożyczka ma wiele wiele korzyści takich jak – szybka decyzja, pożyczka bez wychodzenia z domu, minimum formalności, czy pieniądze na koncie w kilkanaście minut. Jednak jak każda w internecie wymaga zdwojonej ostrożności i zachowania pewnych środków bezpieczeństwa. Stosując się do poniższych zasad można wyeliminować główne ryzyka, dzięki czemu pożyczając pieniądze online będziemy spać spokojnie” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl

 1. Weryfikacja firmy pożyczkowej – zanim zdecydujesz się skorzystać z usług konkretnego pożyczkodawcy, upewnij się, że firma rzeczywiście funkcjonuje czy może jest fikcyjnym podmiotem dążącym do wyłudzenia danych osobowych oraz pieniędzy. Znajdź numer, pod którym podmiot widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zajrzyj również do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Wejdź na stronę Związku Firm Pożyczkowych i do prowadzonego przez niego Rejestru Firm Pożyczkowych oraz Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie znajdziesz publiczną listę ostrzeżeń. Cenną podpowiedzią na temat instytucji pozabankowych będą fora internetowe, a także rankingi przygotowywane przez portale finansowe
 2. Przejrzyste zasady pożyczania – kolejnym punktem potwierdzającym to, że skorzystanie z usług danej firmy niebankowej nie będzie przykrym doświadczeniem, jest przejrzysta i dopracowana strona WWW. Powinna zawierać suwaki lub inny mechanizm umożliwiający obliczenie kosztów związanych z pożyczeniem konkretnej kwoty na określony czas. Na stronie pożyczkodawcy powinieneś znaleźć przykładową umowę oraz regulamin pożyczania w danej firmie. Nie może zabraknąć wykazu opłat za wszelkie operacje związane z pożyczką, informacji o wysokości RRSO, reklamacji, zwrocie zobowiązania czy ewentualnym przedłużeniu okresu spłaty. Legalnie działające firmy pożyczkowe nie będą wymagać przelewów z opłatą weryfikacyjną wyższą niż 1 zł. Jeśli pożyczkodawca żąda wysokiej opłaty przygotowawczej, powinna ci się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza.
 3. Zaufanie urzędowe – decydując się na zaciągnięcie pożyczki online, korzystaj tylko ze znanych sobie urządzeń i sieci internetowej. Nie podejmuj żadnych operacji finansowych, gdy łączysz się z Internetem siedząc w kafejce internetowej czy używając hot spotów.
 4. Bezpieczne połączenie (Szyfrowanie SSL) – zanim zaczniesz wpisywać dane w formularz online, upewnij się, że połączenie jest szyfrowane z użyciem protokołu SSL (Secure Socket Layer). Oznacza to, że w pasku z adresem witryny zamiast http:// wyświetla się https://. Dodatkowo powinien widnieć przy nim znaczek kłódki. Wystarczy, że w niego klikniesz, a na ekranie pojawią się informacje o tym, za pomocą jakiego certyfikatu została potwierdzona tożsamość portalu (najlepiej, aby był to EV – extended validation, który dostarcza informacji o danym podmiocie).
 5. Dane do logowania – wypełniając formularz online, podawaj wyłącznie wymagane dane – pola oznaczone gwiazdką są opcjonalne. Pamiętaj również, aby wszelkie informacje niezbędne do logowania się w danym serwisie (hasło, login) przechowywać w miejscu trudno dostępnym dla osób trzecich. Nie zapisuj ich na kartce noszonej w portfelu czy w pamięci telefonu lub komputera (np. w formie notatki). Za każdym razem po zakończeniu działań wyloguj się z konta. Jeśli otrzymasz na skrzynkę mailową wiadomość, w której jesteś proszony o podanie loginu i hasła np. do bankowości internetowej, zignoruj ją.
Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Wykop
 • Live
 • Twitter
 • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *