Bezpieczne cyfrowe życie    

Każdego dnia miliony osób na całym świecie sprawdzają za pośrednictwem sieci stan swojego konta bankowego, udostępniają zdjęcia, przesyłają dokumenty, czy też archiwizują umowy i katalogi firmowe na dyskach sieciowych. Ludzie zawierzyli współczesnej technologii, ufając przy tym, że wykonywane przez nich codziennie operacje są należycie chronione. Kto tak naprawdę czuwa nad cyfrowym bezpieczeństwem?

info_securityNiektórzy twierdzą, że sprzęt, którego używają jest dostatecznie chroniony przez producenta i twórców programów antywirusowych. Inni dodają, że w razie potrzeby można zwrócić się do tradycyjnych organów ścigania, które, korzystając ze swoich uprawnień, spróbują namierzyć internetowego złodzieja. Tylko czy to rzeczywiście może uspokoić ofiarę ataku, skoro z konta zniknęły już wszystkie pieniądze, poufne dokumenty trafiły w niepowołane ręce, a prywatne zdjęcia i wiadomości zaczynają krążyć po forach ku uciesze internautów?

Zagrożenia znane od lat

W 1986 roku bracia Amjad Farooq Alvi i Basit Farooq Alvi stworzyli pierwszego na świecie wirusa – Brain. Wirus ten w ciągu kilku miesięcy, przenoszony poprzez dyskietki, rozprzestrzenił się na całym świecie, obnażając brak zabezpieczeń ówczesnego systemu DOS i przecierając szlaki dla kolejnych pokoleń hackerów.
Na przestrzeni lat powstało tysiące innych, mniej lub bardziej szkodliwych programów, a ich zadaniem było wykradanie danych, jak i powodowanie szkód na komputerach innych użytkowników. W zdecydowanej większości przypadków to właśnie użytkownik nieświadomie wpuszcza do swojego komputera zagrożenia, ponieważ nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Twoje hasło powie nam kim jesteś

Kevin Mitnick, jeden z najbardziej znanych na świecie hackerów, zwykł mawiać, że kluczem do złamania hasła nie jest luka czy błąd w systemie, ale słabość człowieka. Korzystając z sieci użytkownicy logują się niemal nieustannie:
od poczty i mediów społecznościowych, po systemy opłacania rachunków i kont bankowych. Należy wobec tego pamiętać, aby hasłem nie było słowo, które można łatwo skojarzyć – nazwisko, data urodzin, imię ukochanej osoby czy też zwierzęcia. Jak podkreślają eksperci, kod dostępu powinien stanowić kombinację jak największej liczby znaków, wśród których znajdą się wielkie i małe litery, cyfry i znaki interpunkcyjne. Dla bezpieczeństwa należy także dokonywać okresowych zmian i nie używać tego samego hasła na różnych portalach.

To zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe

W internecie można napotkać wiele portali oferujących możliwość darmowego pobrania najnowszych filmów, popularnej muzyki czy drogiego oprogramowania. Skuszeni tymi obietnicami niejednokrotnie dziwią się, że po ściągnięciu i zainstalowaniu aplikacji do „wspomagania pobierania” z ich komputerów znikają bądź wyciekają do sieci prywatne pliki.

Należy zachować ostrożność wobec „zbyt dobrych” ofert i przed podjęciem jakiejkolwiek rejestracji, koniecznie zapoznać się z regulaminem.

Ufaj tylko sobie

Dawniej znajomi spotykali się przy osiedlowym trzepaku, na boisku, w kawiarni czy w domach. Dzisiaj dzieje się to za pośrednictwem mediów społecznościowych i maili. Nie zawsze jednak wiadomo, kto tak naprawdę siedzi po drugiej stronie. Często dostrzec można posty znajomych z linkiem do nietypowej informacji, na przykład o tragicznym wypadku w rodzinnym mieście czy skandalu w szkole.
W rzeczywistości jest to sprytnie udostępniany wirus. Należy ostrożnie podchodzić do podejrzanych publikacji w mediach społecznościowych i na wszelki wypadek skorzystać z wyszukiwarki internetowej, żeby upewnić się, czy informacja jest autentyczna.

Centrum Bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo w internecie to tak naprawdę sprawa, która dotyka wszystkich, bez względu na płeć, wiek, czy doświadczenie w korzystaniu z komputera. Przestrzegając prostych zasad można zaoszczędzić sobie mnóstwa nerwów i przykrych sytuacji. Zasada ograniczonego zaufania sprawdza się tutaj idealnie. Firma Toshiba we współpracy z McAfee stworzyła Centrum Bezpieczeństwa, które zawiera mnóstwo ciekawych porad oraz filmów instruktażowych podejmujących wiele różnych aspektów zachowania bezpieczeństwa w sieci. Warto pamiętać, że cyfrowe życie i decyzje jakie są podejmowane w przestrzeni wirtualnej, mogą mieć również bezpośrednie przełożenie na rzeczywistość.

Toshiba online

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.toshiba.pl.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *