Przelew w kilka sekund w innym banku – nadchodzi konkurencja w polskiej bankowości

Spółka Blumedia uzyskała od NBP zgodę na uruchomienie elektronicznej izby rozliczeniowej, która umożliwi realizowanie przelewów między bankami w Polsce o dowolnej porze – przez całą dobę, a także w weekendy i święta. Będzie to pierwszy niezwiązany z bankami podmiot, który rzuci rękawice Krajowej Izbie Rozliczeniowej, która miała faktyczny monopol na rozliczenia między bankami.

 

 

Do tej pory wszystkie przelewy realizowane są za pośrednictwem Krajowej Izby Rozliczeniowej w systemie Elixir. Przelewy przesyłane są w trzech sesjach dziennie –trafiają po kilku godzinach na konta w innych bankach.

Konkurencja na rynku przelewów błyskawicznych wymusiło Bluemedia, które w lutym 2009r. rozpoczęło działalność oferując przelewy między bankami, które są realizowane z pominięciem sesji rozliczeniowych KIR. Klient chcący wysłać przelew z banku X do Y – przesyła przelew wewnątrz banku X, a Bluemedia przekazuje te środki na rachunek w banku Y z rachunku, który ma w nim. Za takie ‘pośrednictwo’ pobierana jest prowizja 5 zł za każde 5 tys. zł. W promocji koszt przelewu spada do 1 zł za każdy 1 tys. zł – z tym, że wymaga to dodatkowych czynności (zasilenia konta w Bluecash środkami).

 

Drogi SORBNET
Droższą alternatywą do przelewów wykonanych w systemie Bluecash jest SORBNET, czyli system Narodowego Banku Polskiego, który jest przeznaczony do płatności powyżej 1 mln złotych. Jego zaletą jest jednak to, że każdy przelew płatności księgowany jest na rachunku docelowym maksymalnie w ciągu dwóch godzin od chwili zlecenia takiego przelewu. W praktyce przelewy mogą być zrealizowane nawet natychmiast (z chwilą przekazania przez bank do systemu Sorbnet).  Wadą SORBNET jest cena pojedynczej transakcji. W zależności od Banku taki przelew może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Ponadto jest on dostępny od poniedziałku do piątku w ściśle określonych godzinach – najczęściej zlecenia można składać tylko między 8-15. Ostatnio NBP zmienił umowy z bankami dotyczące korzystania z SORBNET i zastrzegł okresowy brak możliwości realizowania  zleceń poniżej 1 mln złotych, ponieważ liczba transakcji znacząco wzrosła, a system NBP nie jest przystosowany do dużej liczby transakcji.

System Bluemedia (być może będzie oferowany pod nazwą Bluecash) ma umożliwić rozliczenia między kontami w różnych bankach z czasie rzeczywistym – czyli w ciągu kilkudziesięciu sekund od chwili wysłania przelewu. Nowy system ma być w pełni zintegrowany z systemami bankowymi, a zasady rozrachunku między bankami analogiczne do Krajowej Izby Rozliczeniowej. Oznacza to, że banki między sobą będą wymieniać informację o przelewach, a raz dziennie poprzez rachunek w NBP będą dokonywały wzajemnych rozliczeń . Dzięki temu zapewnione będzie pełne bezpieczeństwo transakcji i nadzór NBP i KNF.

System ma być dostępny 24 godziny na dobę przez cały tydzień. Już teraz największe banki wyrażają zainteresowanie takim rozwiązaniem – BRE Bank oraz AliorBank już oferują Bluecash bezpośrednio ze stron transakcyjnych banków. Dla pozostałych klientów banków do czasu uruchomienia nowego systemu pozostaje odwiedzenie strony www.bluecash.pl

” System Rozliczeń Płatności Natychmiastowych” od KIR

Nad podobnym rozwiązaniem pracuje od wielu lat Krajowa Izba Rozliczeniowa – spółka powołana przez największe banki działające w Polsce. SRPN będzie testowany najwcześniej w lutym, a komercyjnie będzie udostępniony bankom w marcu oraz drugim kwartale kwartale przyszłego roku. Na tym etapie jednak nikt z KIR nie chce zdradzać w jakich bankach nowa usługa będzie dostępna. Niemal 9 lat temu prace nad podobnym systemem były już prowadzone pod nazwą „Szafir” – zapewne konkurencja ze strony Bluemedia przyspieszy komercyjne wdrożenie.

 

Funkcjonowanie dwóch systemów to dobra wiadomość dla klientów banków w Polsce. Jest szansa, że dzięki temu szybkie przelewy będą tanie i dostępne. Wszystko dzięki konkurencji. Bluemedia będzie chciało pozyskać jak największą liczbę partnerów, co z kolei przełamuje monopol KIR i NBP w tym obszarze.

 

fot. sxc.hu

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *