10-stopniowy plan bezpieczeństwa firmy McAfee dla Twojej rodziny

Praktyczny przewodnik dla dzieci, młodzieży i początkujących użytkowników Internetu w każdym wieku.

2Większość rodzin na świecie na co dzień korzysta z Internetu. Przestrzeń wirtualna oferuje wiele korzyści, lecz jednocześnie jest coraz bardziej niebezpieczna. Każdy, kto jest aktywny w Internecie, bez względu na wiek, powinien posiadać wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa w Internecie.

Wybierz odpowiednie miejsce na komputer

W domu, w którym mieszkają dzieci, zaleca się, aby komputer znajdował się w miejscu często uczęszczanym przez domowników. Upewnij się, że korzystasz z oprogramowania zabezpieczającego posiadającego funkcję kontroli rodzicielskiej lub oprogramowania stworzonego z myślą o ochronie dzieci, np. McAfee® Family Protection.

Wyznacz granice

Wspólnie wyznaczcie granice, zabronione obszary oraz dozwolone witryny, fora i czaty.
Wspólnie ustalcie dla całej rodziny zasady korzystania z komputeratakie, jak:

• Nazwy użytkowników nie powinny ujawniać tożsamości i nie powinny być prowokujące
• Hasła należy zachować w tajemnicy
• Nie należy ujawniać żadnych informacji mogących służyć do odkrycia tożsamości członka rodziny
• Nie wolno ujawniać zawstydzających lub obraźliwych zdjęć mogących zdradzić czyjąś tożsamość (np. zawierających nazwę szkoły na koszulce)
• Nie wolno ujawniać danych personalnych obcym lub osobom poznanym przez Internet i nie wolno spotykać się z takimi osobami osobiście
• Nigdy nie wolno otwierać załączników od nieznajomych

Po ustaleniu zasad zamieść je wydrukowane obok komputera.

Podpisz umowę dotyczącą właściwego zachowania w Internecie

Napisz krótką umowę lub skorzystaj z szablonu ze strony www.mcafee.com/advice, aby wszyscy członkowie rodziny mieli świadomość zasad wlaściwego zachowania w Internecie. Poza zasadami z punktu 3 umowa powinna zawierać następujące oświadczenie:

• Jeśli podczas korzystania z Internetu znajdę się w sytuacji niebezpiecznej lub niekomfortowej, obiecuję Wam (moim rodzicom/opiekunom/nauczycielowi) o tym powiedzieć, abyście mogli mi pomóc.

Zainstaluj oprogramowanie zabezpieczające

Upewnij się, że posiadasz odpowiednie oprogramowanie zabezpieczające, które chroni Twój komputer przed wirusami, hakerami i oprogramowaniem szpiegującym oraz które filtruje obraźliwe treści, grafikę i witryny internetowe.

Najlepiej korzystaj z oprogramowania aktualizowanego automatycznie, jak oprogramowanie zabezpieczające firmy McAfee®.

Korzystaj z funkcji kontroli rodzicielskiej

Naucz się korzystać z funkcji kontroli rodzicielskiej i wykorzystaj ich opcje, aby filtrować i blokować nieodpowiednie materiały. Aby kompleksowo chronić swoje dzieci w Internecie, korzystaj z McAfee® Family Protection.

Przypominaj członkom rodziny, że osoby poznane przez Internet, to nieznajomi

Internetowi “przyjaciele” są, i zawsze pozostaną, nieznajomymi. Łatwo jest kłamać i udawać kogoś innego. Odwiedzaj witryny portali społecznościowych takich, jak MySpace czy Facebook i sprawdzaj, czy treści udostępnione na
profilach Twoich dzieci są odpowiednie.

Twórz silne hasła

“Silne“, czyli trudne do złamania, hasło musi się składać co najmniej z ośmiu znaków będących kombinacją liter, cyfr i symboli. Hasła należy regularnie zmieniać.

Sprawdź swoje oprogramowanie zabezpieczające

Upewnij się, że Twój komputer ma trzy podstawowe zabezpieczenia: ochronę przed wirusami, ochronę przed oprogramowaniem szpiegującym i firewall. Do tych zabezpieczeń należy jeszcze dodać oprogramowanie antyphishingowe i realizujące kontrolę rodzicielską. Polecamy zarówno oprogramowanie McAfee SiteAdvisor™, jak i McAfee® Family Protection.

Bądź na bieżąco

Im więcej wiesz, tym jesteś bezpieczniejszy. Informacje na temat bezpieczeństwa w Internecie można znaleźć na stronie McAfee® Security

Advice Centre: www.mcafee.com/advice

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Live
  • Twitter
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *